Stoksuz e ticaret nedir, Stoksuz e-ticaret nasıl yapılır?

dropshippng

Stoksuz e-ticaret yani dropshipping nasıl yapılır, stoksuz e ticaret satış sitesi kurmak için gerekenler, dropshipping firmalarının avantajları ve dezavantajları dropshipping siteleri hakkında merak edilen herşey bu yazımızda.

Küçük ve orta ölçekli firmalar tarafından tercih edilen stoksuz eticaret genel adı ile dropshipping olarak anılır. Stoksuz e ticaret sisteminde kullanılan en yaygın yöntem xml ile ürün tedariğidir.

Eğer online pazarlamaya ilginiz varsa ya da son zamanlarda bununla karşılaştıysanız, çeşitli çevrimiçi e-ticaret modellerini duymuş olmalısınız. Bunlardan biri dropshipping.

Stoksuz e ticaret nedir?

“Dropshipping” terimi, 2006 yılında, AliExpress’in Çin e-ticaret mağazalarının lansmanı ile ABD’de popüler hale gelmesiyle yükseliş kazandı. O zamanlar birçok insan dropshipping ne olduğunu bilmiyordu. Ancak bazı girişimciler öncülük etti ve kâr elde etmek için mağazalarını açtı. Düşük fiyatları nedeniyle AliExpress kullandılar. Kısa süre sonra, daha fazla insan bu sektöre atlıyordu ve dropshipping işi bir anda patladı.

Bugün dropshipping, neredeyse sıfır yatırımla başlayabilen oldukça karlı bir e-ticaret iş modeli haline geldi.

Stoksuz e ticaret nasıl yapılır?

Günümüzde en masrafsız iş olarak gözükmesine rağmen zahmetsiz olması anlamında değildir. Stoksuz e-ticaret yani ‘Dropshipping’ yapabilmek için öncelikle e-ticaret sitesi kurmak için gerekenler yazımızı uygulamış olmanız gerekmektedir. Profesyonel e-ticaret siteniz hazır olduktan sonra tedarikçi firmaların xml olarak adlandırılan ürün stok dosyası satış yapacağınız e-ticaret sitenize tanımlanarak ürün ekleme işlemi tamamlanır.

Stoksuz e ticaret sitesi nasıl çalışır?

stoksuz eticaret çalışma modeli

Xml ile eklenen ürünler sitenizde satışa çıkmasından sonra gelen sipariş yönetimi şu şekildedir.

 • Sipariş gelen ürün ve müşteri bilgileri tedarikçi firmaya iletilir
 • Satıcı, tedarikçi firmaya ürünün ödemesi yapar
 • Satıcı ürünün faturasını hazırlar ve tedarikçi firmaya gönderir
 • Tedarikçi firma ürünü ve faturasını müşteriye gönderir
 • Müşteri ürünü teslim aldığında sipariş tamamlanır

Stoksuz e-ticaret Dropshipping’in avantajları

Birçok avantajı bulunan dropshipping’in başlıçaları şöyle sıralanır:

 • Düşük personel sayısı ile depo yönetimine eleman ayırmazsınız.
 • Stoksuz çalışacağınız için depo kira maliyetiniz olmaz.
 • Siparişlerin paketlernmesi, kargoya verilme işlemleri tedarikçi firma tarafından yapılacağı için personel ihtiyacınız olmadığı gibi kargo firması anlaşması gerekmez.
 • Satışa çıkaracağınız ürünler stoğunuza girmeden siteden satışa çıkarabilirsiniz.
 • Büyük sermaye ihtiyacı olmadan eticaret sitesi üzerinden satışa başlayabilirsiniz.
 • Web sitenize ekleyeceğiniz ürünler için herhangi bir stok bedeli ödenmeyeceği için birçok kategoride farklı ürün satışa çıkarablirsiniz.

Stoksuz e-ticaret Dropshipping’in dezavantajları

Avantajları olduğu gibi dropshipping’te de bazı dezavantajlar bulunmaktadır ve şöyle sıralanır:

 • Sipariş teslimatları, yanlış ürün ya da hasarlı olabilir. Bu gibi durumlarda tüketici tedarikçi firma ile iletişime geçip düzeltme yoluna gideceğinden, tedarikçi firma ile iyi bir anlaşma yapılmalı ve olası sorunların nasıl çözüleceği konusunda bilgi almalısınız. Kısaca güvenilir tedarikçi önemlidir.
 • Dropshippng’de kar oranları düşüktür ve aynı ürünü sizinle beraber birçok stoksuz çalışan e-ticaret sitesi satacağı için rekabet yüksektir.
 • Tedarikçi firmanız siparişlerini zamanında kargo firmasına teslim edebilmeli. Zamanında teslimat olmadığında müşteri sizinle muhatap olacaktır.
 • Ürün tedarik eden firmanın stok yönetimi doğru ve güvenilir olması gerekmektedir. Xml ile ürün tedariği yapıyorsa dosyasının güncel olması gerekmektedir aksi halde sipariş edilen ürünü tedarik edemezseniz güvenilirliğiniz ciddi oranda zarar görecektir.
 • Sattığınız ürünler hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Satış öncesi ve sonrası ürün hakkında gelebilecek soruları yanıtlayabiliyor olmanız gerekmektedir.

Sermayesiz e-ticaret yapabilmeniz de mümkün. Buun için sermayesiz e-ticaret ile yapılabilecek işler yazımız size yardımcı olacaktır.

Sizde hemen bu gün stoksuz e ticaret sitesi açın ve siz de kazanmaya başlayın. E-ticaret paketleri sayfamızdan xml entegrasyonlu paket satın al ve dropshipping keyfini yaşa.

Stoksuz E-ticaret ile ilgili diğer yazılarımıza E-Ticaret rehberi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Yazımıza yorum yapabilir, puan verebilir ve sevdiklerinizin de bu bilgilerden faydalanabilmesi için aşağıdaki sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Unutmayın, bilgi paylaşınca çoğalır.

Ortalama Puan 4.1 / 5. Oy sayısı: 114

31 yorum “Stoksuz e ticaret nedir, Stoksuz e-ticaret nasıl yapılır?

 1. İnternetten satış yapmak istiyorum.bana ürün bulma konusunda yardımcı olurmusunuz?

 2. Merhaba, B2C e-ticaret yapmak istiyorum. Bir şahıs şirketi kurup home office olarak çalışacağım. Ürünleri stoklayacak alanım var. E-ticaret yazılımını sizden aldığımda Tedarikçi konusunda yardım edebiliyor musunuz?

 3. merhabalar ınstagram sitesi üzerinden satış için tedarikçi nasıl bulabilirim yardımcı olabilir misiniz?

 4. Merhabalar; E-Ticaret ,Stoksuz veya az stoklu bir iş kurmak istiyorum.Lütfen yardımcı olurmusunuz.

 5. merhaba. stoksuz e-ticaret yapmak istiyorum. güvenilir tedarikçi konusunda yardımcı olur musunuz?

 6. Merhaba stoksuz e ticaret yapmak istiyorum ama nereden ve nasıl başlamam gerekiyor bilmiyorum yardımcı olabilir misiniz?????

 7. merhabalar, stoklu veya stoksuz e ticaret yapmak istiyorum, ürün konusunda ve nasıl ilerlemem gerekiyor yardımcı olabilir misiniz?

 8. Merhaba. E ticaret işine girmek istiyorum. Sermayem var tedarikçi konusunda bilgim yok. Yardımcı olabilirseniz sevinirim

 9. MERHABALAR E-TİCARET İŞİNİ YAPMAK İSTİYORUM ANCAK NE SATACAĞIMI NASIL YAPACAĞIMI BİLEMİYORUM YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ

 10. Merhabalar,

  E ticaret işi yapmak istiyorum fakat ürün ve tedarikçi konusunda tecrübesizim yardımcı olabilir misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir