E-Ticaret Yapmak İçin Vergi Mükellefi Olmak Gerekli Midir?

e ticaret yapmak icin vergi mukellefi olmak gerekli midir

Fiziki mağazalardaki gibi alışveriş sürecini sanal olarak mağazacılığa taşıma aracı olan bu E-Ticaret Yapmak İçin Vergi Mükellefi Olmak, son yıllardaki kullanılan dijital dönüşümün iyi yönde olumlu bir getirisi olarak karşımızda durmaktadır. Büyüyen bu E-Ticaret pazarında ki yerini almak isteyen bu büyük, orta ve küçük olarak işletmelerin E-Ticaret için bilmesi gereken ise pek çok konu bulunmaktadır. E-Ticaret sitesi açmak için vergi levhası da almak, vergi levhası nasıl çıkarılır, e ticaret belgesi,  E-Ticaret vergi muafiyeti ve E-Ticaret için ise vergi mükellefi olan sizlerin merak ettiği en çok önemli başlıkları aşağıda bulabilirsiniz.

İnternetten Satış İçin Vergi Kaydı

Konumdan ve zamandan ise bağımsız olarak son kullanıcıya her zaman ulaşma özgürlüğünü yaşatan bu E-Ticaret sektörüne giriş yapmak isteyen bütün kişilerin uygulaması gereken bir takım bazı adımlar bulunmaktadır. Bu sanal mağaza açma adımları ise ne olursa olsun fiziki bir mağaza açmaktan çok daha seri ve hızlı ilerleyen bir süreçtir. Bundan dolayı yazımızda E-Ticaret yapmak için de bilinmesi ve öğrenilmesi gerekenler konusunu ele alarak bununla ilgili internetten satış vergi kaydı, E-Ticaret vergi muafiyeti, E-Ticaret vergi muafiyeti ve E-Ticaret vergileri gibi birleşen konuları ele alacağız.

E-Ticaret Vergi Levhası Nedir?

E-Ticaret Yapmak İçin Vergi Mükellefi olmak gibi Maliye Bakanlığının tarafından sınırları çizilen, ticari kazanç tutarlarını ve bunlara beraber karşılık gelen vergi miktarlarını gösteren bütün belgeye verilen isimdir. Bunun için bir vergi levhanızın olması demek ve gelirinize göre ise vergilendirilecek olmanız demektir. Genelde kullanım olarak e-ticaret şirketi olarak bahsedilir.

E-Ticaret Vergi Sistemi

E-Ticaret Yapmak İçin Vergi Levhası Nasıl Alınır?

E-Ticaret Vergi Levhası nasıl alınır sorusunu sorduğumuzda karşımıza üç adres çıkar.

Bu adresler şöyledir:

 • GİB – İnternet Vergi Dairesi
 • Yeminli Mali Müşavir
 • Esnaf/Sanatkarlar Odası

Ayrıca İnternet Vergi Dairesi’nden seri bir şekilde vergi levhası başvurusu yapabilmeniz mümkündür.

Başvuru adımları kısaca şu şekildedir:

 • GİB web sitesinden direk İnternet Vergi Dairesi’ne giriş yapılır.
 • Sorgulama butonunda bulunan vergi levhası bilgileri seçilir.
 • İlgili alanları doldurulur ve sonrasında başvurunuz alınır.
 • Yeni şirket kurmak için gereken vergi levhası başvurusu yapıldığında ise vergi levhası onaylanma süreci nerdeyse bir ayı bulabilir.
 • İnternet Vergi Dairesi’nden sonra başvuru sürecinizi sorgulayabilir ve nerdeyse yaklaşık bir ay sonra ise vergi levhanızı alabilirsiniz.

İnternet Üzerinden Satış İçin Şirketi Kurmak Zorunlu Mudur?

İnternet üzerinden yapılan bu tüm satışlarda satışı yapılan ürünlerinde vergilerinin ödenmesi gerekmektedir. Vergi mükellefi olmanız sizin için E-Ticaret yapmak veya E-Ticaret sitesi kurmak için de bir şirket kurma şartı aranmalıdır. Yalnız internet üzerinden satış yapan bütün herkes vergi mükellefi olarak sayılmamaktadır. İnternetten satışta ise vergi muafiyeti konusunu da aşağıda anlatacağız.

E-Ticaret Vergi Mükellefi Olmak Ne İşe Yarar?

E-Ticaret için de şirket kurmanızın ve bunun için vergi levhanızın olmasının ise E-Ticaret sitenize çok fazla faydası bulunmaktadır.

 • Kredi kartlarıyla ise birçok bankadan ödeme alabilmeniz mümkündür.
 • Farklı olan ödeme sistemlerini kullanarak ise birçok bankanın sanal posunu kullanabilmeniz mümkündür.
 • Kargo firmalarıyla da iyi anlaşmalar yapabilirsiniz.
 • Şirket sahibi olmak ise E-Ticaret sitenizde ki müşterileriniz içim gözünde güven ve prestij sahibi olabilirsiniz.
 • Elektronik Ticaret Bilgi Sisteminde kayıt işleminizi yaptırabilir ve tüketiciyi koruyan bir sorumluluk üstlenebilirsiniz.

E-Ticaret Vergileri Nelerdir?

E-Ticaret sitesi kurmak ve bunun yanı sıra E-Ticaret vergi levhası almak ise adımlarınızdan sonra ki E-Ticaret siteniz internetten yapılacak olan satışlar için hazırdır.

Sitenizi aktif hale aldıktan sonra ki gelirinize göre değişkenlik gösteren bu durum E-Ticaret vergi limiti ve E-Ticaret vergileri bulunmaktadır. Bunun için E-Ticaret’te vergi ödemeleri ise üç aylık veya yıllık olarak ödenir. Kişiye özel ya da sermaye şirketin kendi türlerinin E-Ticaret vergi iki bin yirmi ödeme kalemlerinden bir kısmını sizler için sıraladık aşağıda bulabilirsiniz.

 • Damga vergisi
 • Muhtasar Beyanname
 • Katma Değer Vergisi (KDV)
 • Geçici vergi beyannamesi
 • Basit Usulde Yıllık Gelir Vergisi
 • Yıllık Gelir Vergisi

Faturasız E-Ticaret Olur Mu?

İnternet üzerinden kullanılan online mağazacılık alanında ki satış işlemleri ise faturalandırılır ve gelirinize göre belirli bir vergi paylarına tabi tutulur. Bu online E-Ticaret yapan bir çok kişilerin fatura kesmemesi üzere vergi mükellefi gibi olmadan satış yapması ise yüklü bir şekilde vergi cezalarıyla da karşı karşıya kalmalarına neden olur. Bundan dolayı E-Fatura sistemi ile bütün faturalandırma işlemleriniz rahat bir şekilde takip edebilirsiniz.

Satışlarınızı ve buna göre faturalandırmanız müşterinizin sizin işletmenize duymuş olduğu güveni ve sadakati artırır. Bununla birlikte sanal mağazacılığın sunmuş olduğu kolaylıklardan biri olan bu E-Fatura ve E-Arşiv sisteminin ise fatura kesme işlemini basit bir şekilde sanal ortamda kolay yapmanızı sağlar.

Gelir İdaresi Başkanlığı iki bin on beş yılı itibariyle de E-Fatura sistemini devreye sokarak, geliri brüt beş milyon TL’ye kadar ulaşanların E-Fatura ve E-Arşiv uygulanmasını kullanmasını zorunlu hale getirmiştir. Yalnız bu tutardan bağımsız bir şekilde her E-Ticaret sitesi ve E-Fatura sistemini kullanabilir. Bununla birlikte E-fatura ve E-Arşiv sisteminin de şirketlere sağladığı birden çok avantaj bulunur.

Bu avantajları şöyle sıralayabiliriz:

 • E-fatura uygulamasıyla birlikte hızlı ve güvenli bir alışveriş yapabilmeniz mümkün olur.
 • Sahte fatura kesmenin ve bunun mağduriyetlerin önüne geçilir.
 • Faturaların on yıl süreyle olarak sanal ortamda saklanabilmesiyle birlikte şirketlere maliyet avantajı sağlar.
 • E-fatura ile birlikte vergi kaçırmanın önüne geçilir.
 • E-faturalar müşterileriyle beraber dijital ortamda rahatlıkla paylaşılır.

E-Ticaret’te Vergi Muafiyeti

İnternet üzerinden yapılan ve satış yapan herkes vergi mükellefi olarak sayılmaz. E-Ticaret Yapanlara Vergi Muafiyeti Nedir, Şartları Nelerdir? yazımız size yardımcı olacaktır.

Hemen bu gün internetten satış yapmak için adımlarınızı atabilirsiniz. En ucuz e-ticaret paketleri sayfamızdan ihtiyacınıza uygun paket satın almanız sonrasında sitenizin kurulumu başlanır ve yönetim panelinizden ürünlerinizi ekleyebilrsiniz.