eticaret nedir

E Ticaret Nedir ?

E-Ticaret anlamı kısaca ; İnternette işlem yapmak veya bunları kolaylaştırmak, e-ticaret olarak adlandırılır. E-ticaret, ” elektronik ticaret “in kısaltmasıdır .
Popüler e-ticaret örnekleri, online sipariş ve satışı ile ilgilidir .
Ancak e-ticaret evreninde başka tür faaliyetler de bulunmaktadır. Elektronik ortamda yürütülen her türlü ticari işlem e-ticarettir.

E-ticaret Örnekleri

Çevrimiçi alışveriş
İnternette ürün satmak ve almak , e-ticaretin en popüler örneklerinden biridir. Satıcılar perakende satış mağazalarının online mağaza vitrinleri oluşturur. Alıcılar mouse tıklamaları ile ürünlere göz atabilir ve satın alabilirler. Amazon.com çevrimiçi alışverişin öncüsü değilse de, tartışmasız en ünlü çevrimiçi alışveriş merkezidir.e-ticaret nedir
Elektronik Ödemeler
Online ürün satın aldığınızda, çevrimiçi olarak da ödeme yapmanız için bir yapı olması gerekir. Ödeme işlemcileri ve ödeme ağ geçitleri e-ticaret içine giriyor.
Online Müzayede
Çevrimiçi açık arttırmayı düşündüğünüz zaman, eBay’i düşünürsünüz. Fiziksel açık artırmalar çevrimiçi açık artırmalardan önce gerçekleşir, ancak İnternet ihaleleri çok sayıda alıcı ve satıcıya ulaşabilir hale getirmiştir. Çevrimiçi açık artırmalar, fiyat araştırması için etkili bir mekanizma. Çoğu alıcı, açık arttırma alışverişleri normal alışverişinden çok ilginç buluyor.
İnternet bankacılığı
Bugün, fiziksel bir banka şubesi ziyaret etmeden bankacılık işlemlerinin tümünü gerçekleştirmeniz mümkün. Web sitelerinin banka hesaplarıyla ve sanal kredi kartlarıyla, e-ticaretin en büyük gücü oldu.
Online Bilet
Hava yolu biletleri, film biletleri, tren biletleri, oyun biletleri, spor etkinliklerine bilet ve her türlü bilet biletlerinizi online olarak rezerve edebilirsiniz. Online bilet, bilet satış kuyruklarında sıraya girme ihtiyacını ortadan kaldırır.

E-ticaret Türleri

E-ticaret, işlemdeki katılımcıların türüne göre sınıflandırılabilir:

Business to Business (B2B)
E-Ticaret nedir sorusunda ilk akla gelen terim B2B dir. B2B e-ticaret işlemleri , işlem yapan tarafların, örneğin üreticiler, tüccarlar, perakendeciler ve benzerleri olduğu işletmelerdir.
Business to Customer (B2C)
İşletmeler son tüketicilere elektronik olarak satış yaparsa, buna B2C e-ticareti denir.
Customer to Customer (C2C)
Küresel ekonomideki en eski işlemlerden bazıları, takas işlemini içeriyordu, bu bir tür C2C işlemiydi. Fakat C2C işlemleri, son zamanlarda e-ticaretin gelişine kadar neredeyse varolmadı. Açık artırma siteleri C2C e-ticarete iyi bir örnektir.

E-ticaretin Faydaları

E-ticaretin en önemli faydası, zaman ve coğrafi uzaklık sınırlamalarını ortadan kaldırmasıdır. Bu süreçte, e-ticaret genellikle işlemleri düzene sokar ve maliyetleri düşürür.

Hazır E ticaret paketi neye denir
E-ticaret yazılımları internette kredi kartı ve diğer ödeme sistemlerini kullanarak satış yapılmasını sağlayan elektronik ticaret sitelerinin temelini oluşturmaktadır. Sanal mağaza açmak ve bu mağazadan online alışveriş yapılmasını sağlamak için eticaret yazılımı kullanılmaktadır. Kısaca e ticaret nedir sorusunun cevabı verilmiştir.

Hangi dillerde kodlanır

E-ticaret yazılımları genel olarak asp ve php kodlama dilleri ile yapılmaktadır. Bunun sebebi sipariş, ürün ekleme, kategori oluşturma, üyelik gibi alanların ancak bu kodlama dilleri sayesinde yapılabilmesidir. Ek olarak java, flash, html, css gibi yazılım dillerine de ihtiyaç duyulmaktadır.

Ücretli midir yoksa ücretsiz midir

Ücretli ya da ücretsiz bir şekilde e-ticaret sitesi açılabilmektedir. Ancak ücretsiz açılan eticaret sitelerinde beklemeyen ve istenmeyen sorunlarla karşılaşılmaktadır. Başta güvenlik olmak üzere yazaılım, tasarım ve sunucu bazlı çıkan sorunlar yüzünden hem maddesel hem de hukuksal problemlerle karşılaşılabilmektedir.

E-ticaret firmaları ile yapılan özel hazır eticaret paketleri ücretli bir şekilde satışa sunulmaktadır. Belirli bir ücret karşılığında alınan eticaret paketleri bir online alışveriş sitesinin ihtiyacı olan hangi özellik varsa karşılamakta ve ekstra avantajlar sunmaktadır.

E ticaret sitesinde güvenlik nasıl alınır

E-ticaret firmaları yapmış oldukları e-ticaret yazılımlarında sunucu, yazılım ve ödeme sayfası olmak üzere üç güvenlik önlemini bir arada almaktadırlar. Bu güvenlik önlemleri uluslar arası standartlara uygundur. Ödeme sayfalarında SSL şifreleme sistemleri, sunucularda Firewall, IPS, IDS, RAID5 ve yazılımlarda özel kodlamalar yapılarak en sağlam alt yapı oluşturulmaktadır.

Güvenlik önlemlerine neden bu kadar dikkat edilmektedir

Ödeme sayfalarında müşterilerin kredi kart bilgileri ile beraber iletişim bilgilerinin korunması gerekir. E-ticaret sitesi açıldıktan sonra herhangi bir saldırı veya tehditte kapanmamalıdır. Verilerin yedekleri her zaman alınmalıdır, çünkü kaybolma ihtimali vardır. Güvenlik nasıl alınır konusu altında anlattığımız özellikler olmadığı taktirde bu işlemler gerçekleştirilememektedir.

E-ticaret yazılımı tasarımları nasıl olmalıdır ?

E-ticaret yazılımlarında özel tasarımlar kullanılmalı ve bu tasarımlar e-ticaret sitelerine girecek olan müşterilere güven vermelidir. Aynı zamanda tasarımlar istenildiğinde geliştirilebilir olmalıdır. Aksi taktirde kısa bir süre içerisinde e-ticaret sitesi demode olabilmektedir.

Ücretleri ne kadardır

E-ticaret yazılımlarının ücretleri sahip oldukları özelliklere göre değişmektedir. Kullanılacak olan trafik, istenilen ekstra entegrasyonlar, fırsat sistemleri, arama motoru optimizasyonu eğitimi, promosyon modülleri ve diğer ekstra sunulan özelliklere göre e-ticaret yazılımlarının fiyatlarında değişimler yaşanabilmektedir.

[ratemypost]
platinum eticaretİletişime Geç