e ticaret sitesi masrafları

e ticaret sitesi masraflari

Bir e-Ticaret sitesinin geliştirilmesi için e ticaret sitesi masrafları için bütçeleme yaparken göz önünde bulundurulması gereken çok fazla seçenek var, bu biraz kafa karıştırıcı olabilir.

Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok e-ticaret sitesi yapan firma  var ve farklı şirketler size elmaları elmalarla karşılaştırmayı zorlaştıracak türde şeyler söyleyecek. Bu nedenle, e ticaret sitesi masrafları ve  web sitesi geliştirme fiyatlandırmasına giren faktörleri anlamak önemlidir.

Bazı yönlerden, bir e-Ticaret satışını almak yarışa benzer; Diğer tüm faktörler eşitse, web sitesi daha iyi olan ve ilk kazananlar bulunur. Bazı web siteleri Kia ve bazıları Ferrari gibi performans sergiliyor. Tıpkı otomobiller ve diğer pek çok şey gibi, bazı e-ticaret web sitelerinin oluşturulması diğerlerinden daha kolaydır.

Bir e-ticaret web sitesinin maliyetini tahmin etmeden önce potansiyel müşterilere sorduğum iki ana soru var: “Satış ve trafik hedefleriniz nelerdir?” ve “Web sitesinin bunları karşılaması için hangi özel özelliklere ihtiyacınız olacak?” Cevaplarınız, bir başlangıç, pazar lideri ya da arada bir şey olmanıza bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir. Bu nedenle, e-Ticaret web sitesi geliştirme maliyetlerinin de büyük ölçüde değişebileceği anlaşılmaktadır.

Örneğin, satışlarda yılda 500.000 TL yapmak istiyorsanız, muhtemelen 50.000 TL civarında bir e-Ticaret web sitesi bulabilirsiniz. Potansiyel müşterilerimizin çoğunun sahip olduğu satışlarda milyonlarca satış yapmak istiyorsanız, e-ticaret web sitenizin maliyeti daha yüksek olacaktır, çünkü pazar üstünlüğü elde etmek için daha fazla özellik ve fonksiyonellik oluşturulması gerekecektir. Unutmayın: Bir e-Ticaret web sitesi başlatmak, gerçek bir iş başlatmak gibidir. Başarılı olmak için sermaye, planlama ve sağlam bir ekip gerekir.

E-Ticaret Sitesi Maliyeti Ne Kadardır?

eticaret tasarım fiyatıGenel olarak, e-Ticaret sitesi fiyatları 1.000 ila 500.000 TL arasında değişebilir. Maliyet, genel olarak satış ve trafik hedeflerinize, ihtiyacınız olan özelliklere ve seçtiğiniz e-ticaret web sitesi şirketinin türüne göre belirlenir . Buna ilave fatura kesebilen bir firmanız yok ise firma açılışı olarak bir defaya mahsus şahıs firması açılış işlemleri için 700TL-1500TL arası gideriniz olacaktır. Detaylı olarak şahıs firması kurmak için gerekenler başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Eğer yıllık kazancınız 220Bin TL aşmayacak ise belirli koşullarda geçerli e-ticaret vergi muafiyeti başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

İşinize uygun e ticaret paketlerimizi inceleyip hemen bu gün sitenizi kurabilirsiniz.E ticaret sitelerimizi görmek ve satın almak için için e-ticaret paketleri , sayfamızı inceleyin, Platinum akıllı e-ticaret paketlerinin sizlere neler sunabileceğini kendiniz görün!

E-Ticaret Sitesi Maliyetinizi Belirleyen Ana Kalemler:

 • Tasarım – Tamamen özel bir tasarımın bir şablona kıyasla maliyetinde büyük bir fark var.
 • İşlevsellik – Özel işlevsellik ihtiyaçları ve benzersiz programlanmış özellikler fiyatlandırmayı artıracaktır.
 • Veri İthalatı – Alınan ürün verilerine veya geçmiş sipariş / müşteri verilerine ihtiyacınız varsa, web sitesi geliştirme maliyetlerinizi artırabilirsiniz. Veritabanınızın, web sitenizi çalıştırmak için gereken tüm verileri içerdiğinden emin olun .
 • Pazarlama ve SEO – Tamamen entegre bir pazarlama planı, yapının maliyetini artıracaktır, ancak sitenize trafik çekmek ve sağdık müşteri sağlamak için kritik olabilir.
 • Entegrasyon – Bir e-Ticaret web sitesinin bir ERP veya diğer üçüncü parti sistemler ile çalışmasını sağlamak çoğu zaman binlerce kişiye mal olabilir.
 • Şirket Seçimi – Saygın, deneyimli bir şirket seçmek çoğu zaman çok daha pahalıya mal olur, ancak aynı zamanda daha fazla değer sağlar. Proje yurtdışında dış kaynaklardan sağlanıyorsa daha ucuz olacaktır, ancak bu kendi maliyetleriyle gelir.

Bir E-Ticaret Sitesi Geliştirme Projesinin Maliyetini En Çok Ne Etkiler?

Hepimiz bir e-Ticaret sitesinin temellerini biliyoruz: kategori özellikleri, öne çıkan ürünler, ürün sayfaları, ilgili ürünler ve benzeri. Bunlar standart özellikler ve gerçekten maliyeti artırmamalılar.

Özel e-ticaret işlevselliği ise bir projedeki genellikle en yüksek maliyettir. Ayrıca, işletmenizin verimli çalışmasına yardımcı olmak ve sitenize rekabet avantajı sağlamak için de en önemlisidir. Örneğin, sattığınız ürün türü nedeniyle özelleştirilmiş arama işlevselliği isteyebilirsiniz. Rakipleriniz az ise satış almanıza yardımcı olacağını biliyorsunuz. Veya, stok seviyeleri sizin için çok önemli olabilir, bu nedenle e-ticaret geliştiriciniz web sitesi veritabanını şirket içi envanter yönetimi sisteminizle senkronize etmek zorunda kalabilir. Bu web sitesinin fiyatını yükseltir, ancak çalışanların iş yükünü azaltacaktır.

Özel olacağını düşündüğünüz tüm e-ticaret özelliklerinin bir listesini oluşturun ve bu listeyi seçtiğiniz e-ticaret paketleri ile karşılaştırın. Bu, size doğru bir tahmin vermelerine yardımcı olacaktır.

E-ticaret Kurulumu Fiyatlandırmaya Etki Eden Tasarımlar

Artık işlevselliği tartıştığımıza göre, web sitesinin nasıl görüneceğini düşünmeliyiz. İlk izlenim her şeydir ve görünümün satış beklentinizle eşleşmesi önemlidir. Amatör görünümlü bir web sitesi, ziyaretçileri yalnızca profesyonel, özel bir e-ticaret web sitesinden çok daha düşük bir oranda müşterilere dönüştürebilir.

eticaret maliyeti etki edenAyrıca markalaşmayı düşünün. Eğer köklü bir markanız varsa, web siteniz bunu yansıtmalıdır. Web’de etkilemek için bir şansınız olacak, o yüzden birçok e-ticaret web sitesi sahibi göründüğü şekilde satış yapan bir site oluşturmak için büyük para harcıyor.

Duyarlı olacak bir web sitesine (mobil cihazlarda ve tabletlerde kullanım için optimize edilmiş anlamına gelir) ihtiyacınız varsa, bu cihazlar için de bir tasarım oluşturulması gerekecektir. Bu, bir projeye ek zaman ve maliyet katar.

 

E-Ticaret Sitesi Pazarlama ve SEO Hizmetleri için Maliyet

İlk e-ticaret sitesi geliştirme maliyetine hangi hizmetlerin dahil olduğunu sorun. Bazı şirketler , SEO paketlerinin bir parçası olarak e-Ticaret SEO uyumlu tasarım hizmetleri sunmakta , bazıları ise kullanmamaktadır. SEO özelliklerinin yerleşik olması büyük bir avantajdır ve yol boyunca size iyi miktarda para kazandırabilir. Ayrıca gelecekteki SEO şirketinizin işini çok daha basit ve daha verimli hale getirecek. Web sitenize yerleştirilmiş pazarlama özelliklerine sahip olmak, sayfa 1 sıralamasında bir kısayol değildir, ancak doğru yönde bir adımdır!

E Ticaret Sitesi Masrafları Ne Kadardır?

eticaret sitesi masraflari

E-ticaret sitenizi kurdunuz satışlarınız başladı ve sonrasında maliyetlerinizi öğrenmek istiyorsunuz. Bu malyetleri aylık ve yıllık olarak sınıflandırabiliriz.

E ticaret sitesi masrafları her ay yapılan ödemeler

 • KDV
 • SGK
 • Mali müşavir/Muhasebeci ücreti

E ticaret sitesi masrafları üç ayda bir yapılan ödemeler

 • Geçici Vergi
 • Stopaj ( muhtasar)

E ticaret sitesi masrafları yılda bir yapılan ödemeler

 • Kurumlar vergisi ya da Yıllık gelir vergisi
 • Noter tastik ücretleri (e-işlemlere geçildiğinden gerek olmayabilir)
 • Ticaret odası ya da esnaf odası yıllık aidat bedeli

Devlete ödenecek olan masraflar haricinde e-ticaret sitesi alt yapısı için ödenecek tutarların maliyeti olacaktır. Bu maliyetler;

 • Alan adı bedeli (10USD-40USD)
 • SSL bedeli (10USD-50USD)
 • E-ticaret paket yenileme bedeli (500TL-7000TL)
 • Hazır ticaret paketleri kullanmıyorsanız, Hosting bedeli (50USD-500 USD)
 • Hazır ticaret paketleri kullanmıyorsanız, Bakım bedeli (500TL-2500TL)
 • XML alıyorsanız tedarikçi firmaya yıllık hizmet bedeli (0TL-5000TL)

Genel olarak ödenen tutarlar yukarıdaki gibidir. Bu bedeller haricinde müşterisini devamlı para ödemeye mecbur tutan firmaların aldığı “ıvır zıvır hizmet bedelleri” mevcuttur, bu tutarları sitenizde yazılım hatalarından dolayı olan sorunlarda dahi bile ödemek zorunda kalıyorsunuz. Bu tarz firmalar maalesef e-ticaret yazılımları sektöründeler ve ne yazık ki her şeyi bildiğini sanan ama bilmeyen bilinçli(!) e-ticaret sitesi sahipleri olduğu sürece olmaya da devam edecekler.

E-ticaret sitesi altyapılarını yönetmek ve işlerliğini sağlamak bilgi ve tecrübe ile sağlanmaktadır. Günümüzde artık web sitesi kurulumu 3-4 mouse tıklaması ile tamamlanmakta ve köşedeki internet kafedeki çaycı bile e-ticaret sitesi yapabilmektedir. Evet yapabilir ama sorun çözemez, hata ayıklayamaz, site ile alakalı bir sorun bildirildiğinde forumlarda cevap ararken sizin sitenizden alışveriş yapmayan müşteri, çoktan ürünü kullanmış ve eskitmiş bile olabilir. Hemen siz de e ticaret fiyatları sayfamızı ziyaret ederek bu gün sitenizi açabilirsiniz.

Yazımıza yorum yapabilir, puan verebilir ve sevdiklerinizin de bu bilgilerden faydalanabilmesi için aşağıdaki sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Unutmayın, bilgi paylaşınca çoğalır.

Ortalama Puan 4.2 / 5. Oy sayısı: 1467

2 yorum “e ticaret sitesi masrafları

 1. Herşeyi çok guzel aciklamissiniz. Bizim yaptığımız ve yapmak istedigimiz kendimizi anlatabilirsek size daha anlaşılır olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir