İnternetten Satış Yapmak İçin Bilmeniz Gerekenler 

e ticaret yasa e1414144854201

İnternetten satış yapmak için, her başarının öncesinde uygulanan yol planı elbette başarı ile internetten satış yapmak için de vardır. İnternetten satış yapmak istiyorum dediğinizde gerek stoklu çalışmanız gerekse dropshipping yöntemi ile çalışabilirsiniz.

Nasıl ki başarı için bir yol planı varsa , kuralları da var. Bu kurallar gerek ilgili yasalarla gerekse sizin disiplinli çalışmanız ile alakalıdır.

Peki nedir bu kurallar?

İnternetten Satış Yapmak İçin Bilmeniz Gerekenler

 • Fatura kesebiliyor olmak
  İlgili mevcuaz gereği internetten satış yapabilmek yapabilmek için gelen siparişlerinizi faturalandırmak zorundasınız. Şahıs, limited veya anonim şirketi farketmeksizin bir vergi levhasına sahip olmalısınız. Varolan bir mağazanız olabilir ve haliyle vergi levhasına sahipsinizdir bu durumda ilave olarak e-ticaret şirketi kurulmasına gerek yoktur. Bu şirket sınıflandırmalarından en az masraflı olanı için şahıs firması kurmak başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.
 • Profesyonel e-ticaret sitesi ihtiyacı
  Profesyonel olarak işletilen ve yazılmış e-ticaret özelliği olan tasarımı müşteriye al beni diyecek bir siteye ihtiyacınız var. E-ticaret sitesi satın almadan önce e-ticaret paket özellikleri karşılaştırıp işiniz için en uygunu araştırmanızı tavsiye ederiz. Profesyonel e-ticaret paketleri maalesef ücretsiz olarak bulmanız mümkün değildir. Günümüzde bir çok kişi/firma e ticaret sitesi kurabildiğini iddia ederler, doğru kurabilirler ama eksik. E-ticaret sitesi kurmak için çok fazla bilgiye ihtiyaç yoktur. 2 yada 3 “ileri” düğmesine tıklayarak kurulmuş oluyor. Önemli olan sistemde meydana gelebilecek hatalar, arızalar  veya sorunlara müdahale edip hızlı çözüm üretebilecek bilgiye sahibi olunmasıdır. Bu anlamda kurumsal firmalarla çalışmanızı öneriyoruz.
 • Bütçe belirlemek 
  Fatura kesebiliyorsunuz, profesyonel e-ticaret sitesi de var ve muhteşem görünüyor ama sitenize ziyaretçi gelmiyor. Bunun için reklam çalışmasına ihtiyacınız olacaktır. Google adwords, facebook, twitter, instagram reklamları veebilirsiniz. Bu reklamlar maliyet tutacağından günlük olarak bütçe hesaplayıp aylık olarak ayırmanız gerekebilir. Sosyal medya takipçi sayınız yüksek olup olmaması önemli olmaksızın reklam başarı için gerekidir.
 • İlgilenmek
  Yukarıdaki 3 maddeyi tamamladınız ama ilgilenmiyorsunuz. Sipariş geliyor kargosunu geciktiriyor, müşteri soru soruyor cevaplamıyor hatta telefonlara bakmıyorsunuz. Peki, ek iş olarak yapıyor olabilirsiniz ama boşlamamak gerekir. En azından günde 2-3 saatinizi ayırmak durumundasınız. İlk zamanlar bebek gibi düşünebilirsiniz, bakıma muhtaç. Müşteri güveni ve marka bilinirliği açısından önemlidir. Bebek büyüdükten sonra bakıcı alıp iş paylaşımında bulunabilirsiniz.

İnternetten satış yapmak için yapacağınız masraflar için tıklayınız…
İnternetten satış yapmak için bu şartları sağladığınızda elbette başarı gelecektir.

Not: 1 ocak 2021 tarihinde yürürlüğe giren kanun gereğince Yıllık cironuzun 220 Bin TL aşmayacağını düşünüyorsanız E-Ticaret Vergi Muafiyeti Nedir, Şartları Nelerdir? makalemizi inceleyebilirsiniz.

Umarım, bu makale bir e-ticaret işine nasıl başlayacağınızı anlamanıza yardımcı olmuştur. Mağaza açmak için ihtiyacınız olan herşey parmaklarınızın ucunda ve Platinum E-Ticaret olarak biz bu hedefe ulaşmanız için her adımda size yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yazımıza yorum yapabilir, puan verebilir ve sevdiklerinizin de bu bilgilerden faydalanabilmesi için aşağıdaki sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Unutmayın, bilgi paylaşınca çoğalır.

Ortalama Puan 4.1 / 5. Oy sayısı: 18

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir