E-ticaretin Dezavantajları

Ecommerce v2

E-ticaretin adil bir değerlendirmesini yapmak için, e-ticaretin avantajlarını bahsederken dezavantajlarına da bakalım.

E-ticaret Kişisel Dokunuştan Yoksun
Bir perakende satış mağazasında alışveriş rahat ve ferahlatıcıdır, “Şimdi Satın Alın” düğmesini tıklamak ve ürünleri sanal alışveriş sepetlerinde doldurmak aynı değildir. Müşteriler fiziksel mağazada olduğu gibi ürüne dokunamaz ya da deneyemez.

Farklı insanlar farklı düşüncelerde olabilir. Online işlemlerde kişisel dokunuşun ortadan kalkması, e-ticaretin en büyük dezavantajı olabilir.

E-ticaret Teslimat Süreleri
Yalnızca bir pizza satın almak için bir web sitesi kullanmadığınız sürece, e-ticaret web siteleri, ürünler elinize almak süre alabilir. Hatta kargaya verilmesi bile en erken “yarın” olan siteler mevcut (aynı gün kargo özelliği sunan siteler hariç).

Ancak şu an bir şey yazmanız gerektiğinden bir kalem satın almak istiyorsanız, bir e-ticaret sitesinden satın alamazsınız . Aynı şekilde, şimdi yemek istediğiniz pasta, bu akşam okumak istediğiniz bir kitap, bu akşam ihtiyacınız olan bir doğum günü hediyesi … çoğaltabilirsiniz.

E-kitap veya müzik dosyası bu kuralın bir istisnasıdır. Bu durumda, e-ticaret üzerinden satın almak bir fiziksel mağazadan mal satın almaktan daha hızlı olabilir.

Bazı Ürünler Online Satın Alınamıyor
Pek çok kolaylığına rağmen, çevrimiçi satın alamadığınız mallar var.

Bunların çoğu “bozulabilir” veya “büyük boyutlu” kategorilerde olacaktır. Düşünsene, bir magnum dondurma ya da yemek odası siparişi veremezsin.

Her ikisini de online olarak sipariş edebilirsiniz, ancak rahatsızlığı düşünün. Magnum dondurma, buzdolabı kamyonlarda taşınmalıdır.

Satıcı büyük nakliye bedelini göze alırsa, bu dondurma nakliye bedeli dondurma maliyetini aşacaktır.

Aynı şekilde, bir yemek odasını kesinlikle online olarak satın alınabilir. Bazı durumlarda, kargo maliyeti katlanılabilirdir. Ancak mobilyaları iade etmek zorunda kalırsanız, e-ticaretin verdiği rahatsızlığı iyi bilirsiniz.

E-ticaret, ürünü satın almadan önce denemeye izin vermiyor
Satın almak istediğiniz giysinin kumaşına dokunamazsınız. Ayakkabının ayağınızda nasıl durduğunu kontrol edemezsiniz. Satın almak istediğiniz parfüm “test” edemezsiniz.

Çoğu durumda, müşteriler satın almadan önce ürünü denemek istemektedir. E-ticaret buna izin vermiyor. Bir müzik sistemi satın alırsanız, doğru ses gelip gelmediğini kontrol etmek için online olarak oynatamazsınız. Bir ev sinema sistemi satın alıyorsanız, fiziksel elektronik mağazanın “teşhir alanı”na gitmelisiniz.

Herkes bir E-Ticaret Sitesi Kurabilir
Online mağaza sağlayıcılarının size kısa bir süre içinde bir e-ticaret mağazası kurma olanağı tanıdığı bir çağda yaşıyoruz. Platinum e-ticaret sistemleri ile bunu yapmanız mümkün.

Ancak bir mağaza kurulduğunda, satın aldığınız ürünün orijinal olduğunu nereden bilebilirsiniz?

Bu sorunun cevabını sitenizde bulamayan ziyaretçinin sitenizden ayrılması sizin için kayıptır. Ancak alıcı için güvenilirlik de bir sorundur. Bu, müşterilerin sanal alışverişlerini ünlü e-ticaret web siteleri ile sınırlamasına neden olabilir.

Güvenlik
Çevrimiçi bir satın alma işlemi yaparken, en azından kredi kartı bilgilerinizi ve posta adresinizi vermelisiniz. Çoğu durumda, e-ticaret web siteleri, online davranış ve tercihlerinizle ilgili diğer bilgileri toplayabilir. Bu kredi kartı dolandırıcılığına veya daha da kötüsü kimlik hırsızlığına neden olabilir .

Sonuç
Biz e-ticaret sektöründe servis sağlayıcı olsak da, dezavantajların da olduğunu kabul etmeliyiz. Ancak, dezavantajlarını kabul ettiğimiz zaman, onların üstesinden gelmek için çalışacağız.

E-ticaret paketlerimizi görmek ve satın almak için için e-ticaret paketi , sayfamızı inceleyin, Platinum akıllı e-ticaret paketlerinin sizlere neler sunabileceğini kendiniz görün!

Yazımıza yorum yapabilir, puan verebilir ve sevdiklerinizin de bu bilgilerden faydalanabilmesi için aşağıdaki sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Unutmayın, bilgi paylaşınca çoğalır.

Ortalama Puan 4.3 / 5. Oy sayısı: 96

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir