Markanızı E-Ticaret Sitenizde Nasıl Yansıtabilirsiniz?

e ticaret

Marka oluşturma süreci E-Ticaret firmalarını zorlar nitelikte olabilmektedir. Bu konuda özellikle pazar içerisinde yerini almış olup ama kendi markasını hedef aldığı kitle içerisine tanıtamamış firmalar için zor bir süreç olabiliyor. Bu konuda E-Ticaret içinde firmanın kendi markasını yansıtabilmesi için önemli olan stratejiler söz konusu olmaktadır. Bu konuyu ele aldığımızda insanlar genel olarak markanızı E-Ticaret sitenizde nasıl yansıtabilirsiniz? sorusunun cevabını aramaktadır. Bizler ise sizlere bu yazı içerisinde markanızı E-Ticaret içinde nasıl yansıtabileceğiniz hakkında strateji bilgileri sunacağız.

Marka ve E-Ticaret

Marka olabilmek her dal içerisinde önemli bir yere sahiptir. Ama E-Ticaret ve benzeri gibi müşterileri ile doğrudan olarak iletişime geçmeyen durumlar için marka olma durumu oldukça önemlidir. Marka olmamış bir E-Ticaret sitesi ömrünü uzun tutamaz. Bu durumda E-Ticaret içinde marka olma durumu dikkat çeker. Marka sadece bir logo, vizyon ve misyondan ibaret değildir. Marka sizinle ilgili olarak kullanıcıların hissiyatı olarak karşımıza çıkar. Yani önemli olan müşterilerdir. İyi markalar için vizyon ve misyon önemlidir. Bir marka durumuna geldiğiniz zaman site olarak da ömrünüz uzun vadeli olabilmektedir. Bu nedenle E-Ticaret siteniz için markalaşma durumu olması gereklidir. Bu durumda E-Ticaret siteleri için markalaşma gereklidir.

Marka Oluşturma

İlk olarak ele almamız gereken konu marka oluşturma sürecidir. Markalaşma genel olarak nedir diye bakacak olursak, tüketici kitlenin dışarıdan doğru ürünlerinizi ve firmanızı görme şekli olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir şirket veya firma olarak yapılan pazarlama ve elam çalışmaları ile birlikte tüketici kitle üzerinde belirli bir etki oluşturmak kolay olacaktır. Markalaşma amacı ise tüketici kitleye kendi oluşturmuş olduğunuz şirketinizi, ürünlerinizi ve kendiniz hakkında birden fala bilgiyi aktarmaktır. Bunun ile birlikte uzun süreli olarak izden sürekli alışveriş yapan kullanıcılar edinmek söz konusu olabiliyor. Tabi bu marka oluşturma durumunu bir takım temelleri de söz konusu olabilmektedir.

Marka Oluşturma Temelleri

Kişiler kendi markalarını oluşturmadan önce bu durumu iyi bir şekilde karamaları gerekmektedir. Bu temelleri kavrayarak oluşturulan stratejilerin daha iyi bir şekilde gerçekleştirilebilmesi söz konusu olmaktadır. Bu konuda stratejilerinizi belirlemek için bir takım şeyleri gerçekleştirmeniz gerekir. Bunları anlamak için de bir takım sorular söz konusu olabilmektedir. Bunlara bakacak olursak;

 • E-Ticaret firmanızın bir hedefi söz konusu mudur?
 • Tüketicilerin problemlerini çözebiliyor musunuz?
 • Sizi tercih eden kişiler hakkınızda neler düşünüyor?
 • Hedef kitlesi markanız hakkındaki düşünceleri nelerdir?
 • Sunulan hizmetlerin rakip firmalar arasındaki durumu nedir?

Bu tür sorular ile temellerinizi belirlemek daha kolay olabilmektedir.

Kendi Markanızı Oluştururken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kişilerin markaları konusunda dikkat etmesi gereken durumlar söz konusu olmaktadır. Bunlara bakacak olursak;

 • İlgi çekici logo tasarımı yapmak
 • Sosyal ağlar üzerinde firma hesabı olmalı
 • Markanızın bulunacak olduğu platformlar üzerindeki dili aynı ve standart olmalı

Bunlara dikkat ettiğiniz zaman marka olarak hep bir adım önde olma şansınız olacaktır.

Markanızı E-Ticaret Sitenizde Yansıtma

Yeni bir E-Ticaret sitesi açmış olduğunuz vakit markanızı tanıtmak oldukça önemli olacaktır. Bu açıdan farklı kitlelere ve geniş bir alana ulaşmak için bir takım durumları gerçekleştirmeniz gerebilir. Bu konuda pazarlama ve tanıtımlar oldukça önemli bir yer kaplamaktadır. Kişiler ilk olarak çok fazla satışı gerçekleştiremeyebilirler.

Bunun nedeni ise daha isimlerinin ve markalarının yayılmamış olmasıdır. Bu konuda pazarlama ve tanıtım çalışmaları gereklidir. Bu konuda pazarlama çalışmaları için çok fazla olarak para harcamaları söz konusu olmamaktadır. Bu konuda ise bazı stratejiler markanızı E-Ticaret sitenizde nasıl yansıtabilirsiniz? konusuna yardımcı olabilir.

Stratejileri

Genel olarak markaların E-Ticaret siteleri üzerinde yansıması durumu hakkında birden fazla problem ile karşılaşmak söz konusu olabilmektedir. Bu konuda markanızı E-Ticaret sitenizde nasıl yansıtabilirsiniz? konusu ön plana çıkmaktadır. Bu durumda markanızı E-Ticaret üzerinde ön plana çıkarma yöntemlerine bakacak olursak;

 • E-Ticaret siteniz içinde marka reklamınızı verme
 • E-Ticaret sitesinde dikkat çekici logo kullanmak
 • Markanız hakkında bilgi vermek
 • Ürünler üzerinde markayı bildirmek
 • Site içinde slogana yer vermek

Bunları kullanarak markanızı E-Ticaret sitenizde nasıl yansıtabilirsiniz? sorunuzu cevaplamış olabilirsiniz.

E-Ticaret Siteniz İçinde Marka Reklamınızı Verme

E-Ticaret siteniz içinde markanızı yansıtma yöntemlerinden ilki markanızın reklamlarına yer vermek olabilir. Reklamlar genel olarak insanları etkileyen önemli etmenler arasında yerini almaktadır. Site içerisinde yer almış olan marka reklamınız o markanın görülme imkanını arttırmaktadır.

Bu şekilde markanızın yansıması için gerekli olan stratejilerden birini gerçekleştirmiş olursunuz. Kullanıcı kitlenin siteye girdikleri zaman marka durumunun kalıcı olmasını sağlar. Bu reklamları da site içinde belirli yerlere yerleştirerek gerçekleştirmeniz mümkün olabilir.

E-Ticaret Sitesinde Dikkat Çekici Logo Kullanmak

E-Ticaret sitenizi düzenlerken oluşturulmuş olan logo oldukça önemlidir. Bu logonun dikkat çekici olması markanızı yansıtabilecek en önemli etmenlerden biridir. Logolar tüketici kitlenin en çok dikkatini çeken şeylerden biridir. Bu logo tasarımları çekici özellikte olması sitenin tanınması açısından oldukça önemli olmaktadır.

Markanız Hakkında Bilgi Vermek

Marka hakkında belirli bir bilgi vermek E-Ticaret sitesi içinde markanızın başka bir yansıması olabilir. Bu şekilde markanızı tanıtmış ve müşteriler üzerinde belirli bir güven çemberini oluşturmuş olursunuz. Bu konuda markanın yansıması iyi ir şekilde yapılmış olur.

Ürünler Üzerinde Markayı Bildirmek

Site içinde yer alan ürünler üzerinde markayı bildirerek site içinde markanın yansımasını rahat bir şekilde yapmanız mümkün olabilmektedir. Dışarıda bulunan tüketici kitlesine tanıtımı da bu şekilde daha kolay olabilmektedir.

Site İçinde Slogana Yer Vermek

Sitenizin içinde markanıza belirlemiş olduğunuz sloganın yer alması markanızı yansıtma yöntemlerinden biri olabilmektedir. Bu şekilde oldukça dikkat çekici olmasını sağlayabilirsiniz.