E-ticarette Site Trafiği Nasıl Artırılır?

e ticaret site trafigi artirma

İnternetin kullanımı ile birlikte dijital pazarlama yöntemlerine ilgi artmaya başlamıştır. E-ticaret siteleri sayesinde son müşteriye direk ulaşmak ve daha fazla ürün satışı gerçekleştirmek mümkün olmaya başlamıştır. E-Ticarette Site Trafiği Nasıl Artırılır? Bunları bilmek ve site ayarlarını yapmak, e-ticarette istenilen başarıya ulaşmayı kolaylaştıracaktır. Site trafiğinizi artırdığınızda, günlük ziyaretçi sayısı artacak ve buna bağlı olarak satış sayısı ve karlılık artmaya başlayacaktır. Farklı yöntemler kullanarak, site trafiğinizi artırabilir ve kontrol edebilirsiniz.

Site Trafiği Nedir?

E-ticaret sitelerinde ve diğer web sitelerinde, belirli süre içerisinde siteye yapılan ziyaretçi sayısı, site trafiği olarak tanımlanmaktadır. Web siteleri, kısa süre içerisinde ne kadar çok ziyaretçiye ulaşabilirse, belirlenen hedefe daha da yakınlaşmış olur.

E-Ticarette Site Trafiği Artırma Yöntemleri?

Bunun için şu yöntemler kullanılabilir;

 • Blog içerikleri hazırlamak,
 • Site içi seo çalışmaları yapmak,
 • Videolu içerikler hazırlamak,
 • Anahtar kelime seçimine dikkat etmek,

Tüketici analizlerini doğru yapmak ve tüketici taleplerine göre içerik oluşturmak,

Bunlar yapıldığında, e-ticaret sitesinin trafiği önemli ölçüde artmaya başlayacaktır. Ziyaretçiler, birbirleri üzerinde etkileyici oldukları için uygun içerikler daha fazla ziyaretçi çekecektir.

E-ticarette Site Trafiği Nasıl Artırılır?
E-ticarette Site Trafiği Nasıl Artırılır?

Reklamlardan Faydalanmak

E-ticaret sitelerinde trafiği artırmak için reklamlardan faydalanmak hedefe ulaşmayı kolaylaştıracaktır. Uygun reklam içeriklerine yer vererek web sitenizin trafiğini önemli ölçüde artırabilirsiniz.

Kullanılacak reklam uygulamaları şunlar olabilir;

 • Google adwords,
 • Sosyal medya reklamları,
 • Ürün ve marka reklamları,
 • Reklam türünü seçerken, sitede verilen hizmete ve satışı yapılan ürün türlerine uygun olmasına dikkat edilmelidir.

Video İçerikleri Kullanmak

E-ticarette site trafiği nasıl artırılır? Sorusu için verilen cevaplardan birisi, videonun gücünden faydalanmak olarak açıklanır. Web teknolojileri geliştiği için sitelerin trafiklerini yönlendirmek ve artırmak için en etkili yöntemlerden birisi, ürünü ait video içeriklerinin paylaşılmasıdır.

Videolu anlatımlar ve tanıtımlar, tüketiciler üzerinde olumlu etkiler oluşturacaktır. Tüketiciler, ürün özellikleri ve kullanımı gibi konularda detaylı bilgilendirme yapılmasını istemektedir. Video içerikleri, hem bilgilendirici hem de eğlendirici özellikte olduğu için tüketici üzerinde daha etkilidir. Video içeriğinin tamımı izlenmek istendiği için hem trafik artacak hem de ziyaretçi daha uzun süre sitede kalacaktır.

Seo Çalışmaları

Web sitelerinin geliştirilmesi ve amacına uygun kullanılabilmesi için seo çalışmalarının yapılması önemli bir husustur. E-ticarette site trafiği nasıl artırılır? Sorusu için çoğu zaman seo çalışmaları cevabı verilir. E-ticaret sitesinin arama motoru algoritmalarına uyumluluğu sağlanmakta ve güncel ayarlamaların yapılması sağlanmaktadır.

Site için seo çalışmalarında şu işlemler yapılarak, siteye hızlı erişimler sağlanır;

 • URL yapısı düzenlemesi,
 • Anahtar kelime belirlemesi,
 • Meta açıklamalarının, içeriğe uygun hale getirilmesi,
 • Ürün görsellerinin düzenlenmesi,

Bu çalışmalar yapıldığında, site, arama motoru tarafından daha hızlı bulunacak ve ziyaretçi karşısına çıkaracaktır. Ziyaretçiler, arama motorlarına site adı ya da aradıkları ürünlerle ilgili anahtar kelimeleri yazarak arama yapar. Seo çalışmaları düzenli yapılan sitelere bu sayede erişimler daha hızlı olacak ve trafik artmaya başlayacaktır.

Anahtar Kelimelerden Yararlanmak

E-ticaret siteniz varsa, trafiğini artıracak olan yöntemleri belirlemeli ve uygulamalısınız. Web sitelerinde trafik oranını belirleyici en önemli özelliklerden birisi, anahtar kelimelerin gücüdür. Ürün açıklamaları bölümünde yer alan içerikler içerisinde kullanılacak olan anahtar kelimelerin doğru belirlenmesi ve yeterli sayıda kullanılması önemlidir.

Anahtar kelimeler, açıklamanın içerik yapısını bozmamalı ve arama motorları tarafından hemen bulunabilecek şekilde yerleştirilmelidir. E-ticarette, ürün türüne göre anahtar kelime grupları farklı olabilir.

Sosyal Medyanın Kullanılması

Günümüzde sosyal medyanın etkisi her alanda görülmeye başlanmıştır. Tüketicilere ulaşmanın en etkili yollarından birisi sosyal medya hesaplarının aktif olarak kullanılmasından geçmektedir. E-ticarette de sitelere yapılacak olan trafiği artırmada, sosyal medya önemli bir yerde durmaktadır.

İnsanlar, mobil cihazlar üzerinden, çeşitli sosyal medya hesaplarını kullandıkları için kısa sürede daha fazla kullanıcıya ulaşma fırsatı oluşturmaktadır. Sosyal medya reklam kampanyaları oluşturulduğunda, ürüne daha fazla dikkat çekilebilecektir. Ürüne olan dikkat çekildiğinde, tüketiciler e-ticaret sitesine otomatik olarak yönlendirilmiş olacaktır.

Tüketicileri Sitede Uzun Süre Tutmak

Web sitelerinde, trafiği artırmak ve trafiği kontrol edebilmek için ziyaretçileri, sitede daha uzun süre tutmaya çalışmak gerekiyor. Tüketiciler, siteye giriş yaptıklarında, kalıp kalmayacaklarına saniyeler içerisinde karar vermektedir. Site görselinin iyi olması, kısa ve öz açıklamalara yer verilmesi, tüketicinin site içerisinde birden fazla ürünü incelemesini sağlayacaktır.

Farklı ürünlerin incelenmesi, tüketicinin sitede kalma süresini artıracaktır. Bu süre arttıkça sitenin trafiğinde önemli artış görülecektir. Tüketicinin sitede uzun süre kalmasında etkili olan önemli bir husus ise sitenin açılış hızıdır. Site hızlı açıldığında, daha fazla ziyaretçi gelecektir. Arama motoruna site adını yazarak arama yapmaya çalışan kullanıcı, kısa sürede site açılmadığında, giriş yapmaktan vazgeçecektir.

E-Ticarette Site Trafiği Artırma
E-Ticarette Site Trafiği Artırma

Trafiğin Satışa Etkisi

e-ticaret siteleri, çeşitli yöntemleri kullanarak, trafik sayısın önemli ölçüde artırabilir. Trafiğin artışı, satışa olumlu etki yapacaktır. Ancak bazı durumlarda, trafik artmasına rağmen, satış oranında artışların olmadığı görülebilir. Bu sitenin hızlı açılma özelliğinin olduğunu ancak site içeriğinde yer alan ürün açıklamalarının yetersiz olduğunu gösterir.

E-ticarette site trafiğinin, satışa etkisini olumlu yönde oluşturabilmek için seo çalışmaları yapılırken, hem site dışı hem de site içi seo çalışmaları yapılmalıdır. Site trafiğini artırmanın temeli seo çalışmalarından geçmektedir.

Arama motorları, web sitelerini indekslerken, sayfa başlıklarına ve içeriklere göre indeksleme yapmaktadır. Sayfa başlıkları doğru belirlendiğinde ve ürün için yapılan açıklama metinlerinin, seo kurallarına göre hazırlanması, hem trafiği artıracak hem de trafik artışının satışa olumlu etki yapması sağlanacaktır.

URL Yapısının Düzenlenmesi

Web sitelerinde, erişim hızının artırılmasının önemli konularından birisi, URL hatalarının giderilmesidir. URL oluşturulurken, marka ve ürün ismine uygun kelimeler kullanılmalıdır. Oluşturulacak olan linkler, arama motorlarına uyumlu olmasını ve yapılacak olan trafiğin artmasına neden olacaktır.