E-Ticaret Sitesi İçin Kategori Açıklamaları Önemli midir?

e ticaret sitesi icin kategori aciklamalari onemli mi

E-ticaret siteleri yeni dünya düzenine uyumun bir göstergesidir. İnternet üzerinden ticaret temeline dayanan bu sistemde alıcı internet üzerinden web sayfasını gezerek sipariş verebilmektedir. Satıcı ise ürünü göndererek bu sayede daha geniş bir piyasaya doğru hareket gösterebilmektedir. Kullanıcılar tüm ürünleri birlikte inceleyebilmenin avantajlı olduğunu düşünmektedir. Bu nedenle açıklamalar doğru bir şekilde yapılmalıdır. E-ticaret sitesi için kategori açıklamaları doğru bir şekilde yapıldığında kitlesi hazır bir satış ürünü olarak karşılaşılır. İyi bir açıklamayla müşteri tatmin olarak ürün siparişi verebilir. Bu da E-ticaret’te uyulması gereken kurallardan birisidir. Bu sayede hem satışları artırmak, hem de geniş bir kitleye hitap ederek ülke pazarına açılmak mümkün olmaktadır.

E-Ticaret Nedir?

E-Ticaret elektronik imkanlar üzerinden satış imkanı sunmaktadır. Müşterinin dükkana girmesi internet adresine girmesi ile eşdeğerdir. Müşteri ürünlerin açıklamalarını inceleyerek ürünü satın alabilmektedir.

Bu sayede satıcının, satışını aynı il sınırlarında olmayan birisine bile gerçekleştirmesi mümkündür. Bu da müşteri sayısının artmasına, satıcının kazancının artmasına vesile olmaktadır. Bu sistemin yükümlülükleri vardır. Bunlardan birisi de sağlam bir e-ticaret altyapısı kullanmaktır.

Stok verilerini güncel olarak gösteren, olmayan stoğun yanlışlıkla satışını yapmayacak bir sistem kullanılması yaşanabilecek ve yaşatılabilecek mağduriyetlerin önüne geçer. E-ticaret sitesi için kategori açıklamaları da bu konuda önemli bir yere sahiptir. Kişiler alacakları ürünün doğru kategoride olmasına, açıklamaların tam olmasına özen gösterilmesini beklemektedir.

E-Ticaret’in Avantajları Nelerdir?

E-Ticaret geniş piyasa hacmi ile birçok avantajlara sahiptir. Bunlar şu şekilde listelenebilir:

 • Satış için farklı yerlerdeki kitlelere ulaşılabilir.
 • Ürün satışları artacağı için satıcı daha yüksek cirolar yapabilir.
 • Satın alan kişi zahmetsiz bir şekilde evine kadar teslim edilen bir alışveriş yapabilir.

Temel olarak yukarıda listelenen avantajlara sahiptir. Ancak bu avantajlar bunlarla sınırlı değildir. Misalen evden çıkmak istemeyen ya da evde kalmak zorunda olan birisi neredeyse tüm ihtiyaçlarını e-ticaret üzerinden edinebilmektedir. Bu da e-ticaretin gündelik hayattaki öneminin büyük bir göstergesidir.

E-Ticaret Sitesi İçin Kategori Açıklamaları Önemli midir?
E-Ticaret Sitesi İçin Kategori Açıklamaları Önemli midir?

E-Ticaret’in Alıcı için Zorlukları Nelerdir?

E-Ticaret alıcı açısından avantajlar dışında zorlukları da beraberinde getirebilir. Alıcının yaşayabileceği sorunlar şunlardır:

 • Kargo firması tarafından ürün hasarlandırılmış olabilir. Bu da anlaşmazlıklara neden olabilir.
 • Satıcı firma yanlış ürün ya da yanlış sayıda ürün göndermiş olabilir.
 • Satıcı firma yanlış adrese göndermiş olabilir.

İnsan faktörü bu işin temelinde olacağı için hatalar kaçınılmaz olacaktır. Burada herkesin üzerine düşen sorumluluk doğru bir şekilde işin yapılmasıdır. Ayrıca alıcının E-ticaret sitesi için kategori açıklamaları doğru bir şekilde yapılmışsa ürünü almak konusundaki avantajları dezavantajlarından fazladır.

E-Ticaret’in Satıcı için Zorlukları Nelerdir?

E-Ticaret satıcı açısından avantajların yanısıra dezavantajlar da getirebilir. Ancak bunlar değişken ve nadir rastlanan durumlardır. Bunlardan birkaçını şu şekilde söyleyebiliriz:

 • Alıcı yanlış ürün sipariş etmiş ve değiştirmek istiyor olabilir.
 • Alıcı ürüne hasar verip iade etmek isteyebilir.
 • Satıcı kaynaklı olmayan bir durum için kötü yorumlarda bulunabilir.
 • Kargo firması ürüne zarar verebilir.

Bu gibi nedenlerle satıcılara dikkatli olması önerilmektedir. Hem satıcı hem alıcılar açısından dezavantajlar doğuran bu gibi durumların önüne geçmek için ise doğru açıklamalar yapılabilir. E-ticaret sitesi için kategori açıklamaları bu konuda önemli bir yere sahiptir. Kullanıcılar doğru açıklamaları görmek isterler.

Bu sayede ürünün boyutu, rengi, özellikleri konusunda bilgi sahibi olabilirler. Görseller bazı durumlarda yanıltıcı olabilmektedir. Bunun önüne geçilebilmesi için doğru bir kategorizasyon yapılmalı, doğru açıklamalar ürünün sayfasına eklenmelidir.

E-Ticaret’te Satış Taktikleri

E-Ticaret’te satış yapabilmenin temelini güzle bir hizmet sunabilmek, uygun fiyat avantajları sunabilmek, müşteri memnuniyeti sağlamak gibi maddeler oluşturmaktadır. Piyasa fiyat araştırması yapılarak, kar marjı ikinci plana atılmadan, uygun bir fiyat aralığına ürünler yerleştirilmelidir. Fiyat politikaları belirlenirken buna mümkün olduğunca fazla bir şekilde özen gösterilmelidir. Ancak bu şekilde bir avantaj sağlamak, ön plana çıkmak mümkün olacaktır.

E-Ticaret’in Temel İlkeleri

E-Ticaret’te de ticaret gibi müşteri ön planda olmalıdır. Müşteri ticaretin merkezinde yer alır. Bu bağlamda değerlendirildiğinde müşteri varlığında ancak ticaret olabilmektedir. Bu nedenle herhangi bir satıcı müşterileri ile ilişkilerini geliştirmelidir. Güler yüz sağlanması bu konuda önemli bir konudur. Gerek çalışanların, gerekse müşteri temsilcilerinin çözüm odaklı, iyi niyetli davranışları takdir görmektedir. Bu nedenle satıcı bu konulara dikkat ederse satışlarında patlamalar yaşayacaktır.

E-Ticaret Sitesi İçin Kategori Açıklamaları
E-Ticaret Sitesi İçin Kategori Açıklamaları

E-Ticaret Kategorileme

E-Ticaret kişilerin internet üzerinden alım gerçekleştirdikleri bir ortamdır. Bu ortamda göze çarpan konulardan birisi de ürüne ulaşılabilirliktir. Ürüne ulaşabilmek için internet sitesinin kullanışlı olması gerekmektedir. Doğru bir şekilde kategorize edilmiş ürünlere müşteri kolay ulaşabilmektedir.

Misalen tartı/baskül ürünlerini beyaz eşya kategorisine koyan firmalar bu ürünlerinde satış olmadığını gözlemişler. Bunun nedeni ise müşterinin ürüne ulaşamaması olarak yorumlanmış. Bu nedenle kategorilendirme önemli bir konudur. Ürün hakkında yapılan açıklamalar da bu konudaki bir diğer önemli içeriği oluşturur.

Ürün Satma İpuçları

Ürünü satma 3 ayağı olan bir destek olarak düşünülebilir. Bu destek satıcıya kar getirmekte ve onu yükseltmektedir. Bu 3 ayağın dengeli bir biçimde yükselmesi ile yükselmek mümkündür. Ancak dengeli bir yükseliş önemlidir. Bu 3 ayağı şunlar oluşturmaktadır:

 • Müşteri memnuniyeti
 • Fiyat Politikaları
 • Ürün Portföyü

Bu 3 temel öğe ile firmalar büyüyebilmektedir. Pazar paylarını geliştiren her geçen gün büyüten firmalar incelendiğinde bu 3 noktaya özenle eğildikleri görülür. Bu nedenle her satıcı bu 3 noktaya emek göstermelidir. Uygun fiyat avantajlarını, güler yüzle sunan firmalar ilgi çekmektedir. Müşterinin karşısına geniş bir ürün portföyü ile çıkan firmalar her zaman avantajlıdır. Bu nedenle firmanın gelişmesi adına bu 3 konuya ayrı bir özen gösterilmesi gereklidir.