Temel Soru: E-ticaret Nedir?

İnternette işlem yapmak veya bunları kolaylaştırmak, e ticaret olarak adlandırılır. E-ticaret, ” elektronik ticaret “in kısaltmasıdır .

Popüler e-ticaret örnekleri, online sipariş ve satışı ile ilgilidir .

Ancak e-ticaret evreninde başka tür faaliyetler de bulunmaktadır. Elektronik ortamda yürütülen her türlü ticari işlem e-ticarettir.

E-ticaret Örnekleri

Çevrimiçi alışveriş
İnternette ürün satmak ve almak , e-ticaretin en popüler örneklerinden biridir. Satıcılar perakende satış mağazalarının online mağaza vitrinleri oluşturur. Alıcılar mouse tıklamaları ile ürünlere göz atabilir ve satın alabilirler. Amazon.com çevrimiçi alışverişin öncüsü değilse de, tartışmasız en ünlü çevrimiçi alışveriş merkezidir.
Elektronik Ödemeler
Online ürün satın aldığınızda, çevrimiçi olarak da ödeme yapmanız için bir yapı olması gerekir. Ödeme işlemcileri ve ödeme ağ geçitleri e-ticaret içine giriyor.
Online Müzayede
Çevrimiçi açık arttırmayı düşündüğünüz zaman, eBay’i düşünürsünüz. Fiziksel açık artırmalar çevrimiçi açık artırmalardan önce gerçekleşir, ancak İnternet ihaleleri çok sayıda alıcı ve satıcıya ulaşabilir hale getirmiştir. Çevrimiçi açık artırmalar, fiyat araştırması için etkili bir mekanizma. Çoğu alıcı, açık arttırma alışverişleri normal alışverişinden çok ilginç buluyor.
İnternet bankacılığı
Bugün, fiziksel bir banka şubesi ziyaret etmeden bankacılık işlemlerinin tümünü gerçekleştirmeniz mümkün. Web sitelerinin banka hesaplarıyla ve sanal kredi kartlarıyla, e-ticaretin en büyük gücü oldu.
Online Bilet
Hava yolu biletleri, film biletleri, tren biletleri, oyun biletleri, spor etkinliklerine bilet ve her türlü bilet biletlerinizi online olarak rezerve edebilirsiniz. Online bilet, bilet satış kuyruklarında sıraya girme ihtiyacını ortadan kaldırır.

E-ticaret Türleri

E-ticaret, işlemdeki katılımcıların türüne göre sınıflandırılabilir:

Business to Business (B2B)
B2B e-ticaret işlemleri , işlem yapan tarafların, örneğin üreticiler, tüccarlar, perakendeciler ve benzerleri olduğu işletmelerdir.
Business to Customer (B2C)
İşletmeler son tüketicilere elektronik olarak satış yaparsa, buna B2C e-ticareti denir.
Customer to Customer (C2C)
Küresel ekonomideki en eski işlemlerden bazıları, takas işlemini içeriyordu, bu bir tür C2C işlemiydi. Fakat C2C işlemleri, son zamanlarda e-ticaretin gelişine kadar neredeyse varolmadı. Açık artırma siteleri C2C e-ticarete iyi bir örnektir.
E-ticaretin Faydaları
E-ticaretin en önemli faydası, zaman ve coğrafi uzaklık sınırlamalarını ortadan kaldırmasıdır. Bu süreçte, e-ticaret genellikle işlemleri düzene sokar ve maliyetleri düşürür.

E-ticaretin Uzmanlaşmış Formları

Bazı platformlar, e-ticaret’in büyümesine destek sağladı. Buna iki örnek:

Mobil ticaret
Mcommerce, ” mobil ticaret “in kısaltmasıdır. İnternet erişimine sahip mobil aygıtların hızla yayılması perakendeciler için yeni bir e-ticaret yolları açmıştır.
Fcommerce
Fcommerce, “Facebook ticareti” nin kısaltmasıdır. Facebook’un büyük popülaritesi, iş dünyasında işlem yapmak takipçi kitlesi sağlar.

E-ticaret paketlerimizi görmek ve satın almak için için hazır e-ticaret siteleri , sayfamızı inceleyin, Platinum akıllı e-ticaret paketlerinin sizlere neler sunabileceğini kendiniz görün!

Yazımıza yorum yapabilir, puan verebilir ve sevdiklerinizin de bu bilgilerden faydalanabilmesi için aşağıdaki sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Unutmayın, bilgi paylaşınca çoğalır.

Ortalama Puan 4.3 / 5. Oy sayısı: 96

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir