Sık Sorulan Sorular

Bir çok E-ticaret Paketi satan var, karar veremedim?

Günümüzde kurumsallıktan uzak bir çok kişi/kişiler e-ticaret sitesi yapabildiklerini iddia ederler. E-ticaret alt yapısını yönetmek ve ihtiyaçlara anında cevap verebilmek bilgi ve tecrübe ile yapılabilmektedir.Bu yazımızı okuyorsanız profesyonel e-ticaret yönetimine ihtiyacınız var demektir.Her şeyi yapabileceğini iddia eden satıcılardan uzak durmanızı tavsiye ederiz, herhangi bir sorununuzda muhatap bulma olasılığınız düşüktür.

Yaklaşık 22 senede bir çok "bilişim uzmanı!" ve firma sektörde belirmesine ve sonrasında maalesef müşterilerini mağdur ederek sektörden çekilmelerine şahitlik ettik.Halen sektörde değişik isimlerle bu sitelerin varlığını duyuyoruz.E-ticaret sitesi yaptırmadan önce şikayet sitelerinde firmaların şikayetlerini incelemenizi öneririz.Sırf e-ticaret sitesi yaptırmak için yaptırmış olmayın.E-ticaret sitesini açtıktan sonra müşterilerinizin sitenizi ziyareti de önemlidir. Satış olmadıktan sonra sitenin maliyeti size bedava bile olmuş olsa sizin için satış olmamasının zararı ve zaman kaybı olmaktadır.

Bırakın arama kelimeleriyle , sitesinin ismini arattığınızda bulamadığınız firmalar mevcut. Ücretli reklamlarla müşterilerinin aramalarda hızlıca yükseleceğini iddia eden firmalara mutlaka rastlamışsınızdır. Öncelikle şunu sorgulayın; Satış yapmak için kendi sitesini yükseltemeyen alt yapı, müşterilerinin sitelerini arama motorlarında nasıl yükseltecek???

E-ticaret paketleriniz ve fiyatları nelerdir ?

İhtiyaçlarınıza göre her ürünümüz için 3 farklı e-ticaret paketimiz bulunmaktadır. E-ticaret Paketleri sayfamızdan aralarındaki farkları ve fiyatlarını görüntüleyebilirsiniz.​

E-Ticaret Paketi yükseltme yapılabilirmi?

Basic paketten herhangi bir paket değişikliği yapılamamaktadır. Middle E-Ticaret Paketini dilediğiniz zaman Large E-Ticaret Paketine yükseltmeniz mümkün.

Sitede kredi kartı güvenliği nasıl sağlanıyor ?

Platinum E-ticaret Paketleri’ni kullanan sitelerdeki kartlı işlemlerin güvenliği, 256-Bit SSL sertifikaları ile sağlanmaktadır. SSL sertifikası ile şifrelenen kart bilgileri otomatik olarak işlemi gerçekleştirecek olan bankaya şifreli olarak iletilir ve işlem sonucu sisteme kaydedilir. Tüm işlemlerde hiçbir kredi kartı bilgisi sistemde tutulmaz. Bu sebeple ne siz, ne personeliniz ne de Platinum ekibi kart bilgilerine hiçbir şekilde erişemez.​

E-Ticaret Paket fiyatlarına alan adı tescilide dahil mi ?

Evet, paketler dahilinde bir adet .com, .net, org uzantılı alan adını ücretsiz hediye ediyoruz.( tr uzantılı alan adları hariç)

E-Ticaret Paketlerinizde sanal pos alt yapısı mevcut mu (kredi kartıyla ödeme alabilmek için) ?

Evet, sanal pos altyapısı Basic paket dışındaki diğer paketlerimizde mevcuttur.

Sanal pos alabilmek için firma olmak zorundamıyım?

Evet, şahıs firmasıda olsa bir firmanızın olması gerekmektedir. Çünkü kredi kartı ile ödeme aldığınızda mutlaka fatura kesmeniz gerekmektedir.Firmalar, şahıslara sanal pos vermemektedirler.Firmanız yoksa bile paket satın alabilir sonrasında firma açılışı yapıp ödeme yöntemlerini ekleyebilirsiniz. kanunlar ile belirtilmiş olan e-ticaret hukukuna aykırı çalışmaktadırlar. Sahip olduğunuz şirketin statüsü ise fark etmez. Şahıs, anonim ya da limited şirket sahipleri e-ticaret sitesi kurabilirler. Daha detaylı bilgi için E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir? adlı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Kapıda ödeme nedir ?

Herhangi bir kargo firmasıyla anlaşma yaparak ürünlerinizi teslim ederken aynı anda kapıda tahsilat alma şeklidir. Kargo görevlisi sizin adınıza bakiyeyi tahsil eder ve kargo ile anlaşmanıza göre ödemeyi hesabınıza gönderir. Bunun için kargo firmalarıyla anlaşma yapmanız gerekmektedir.

Sanal pos oranları nelerdir ?

Taksit oranları ve sanal pos kullanımı için aldıkları ücretler firmalara göre farklılık göstermektedir. Platinum sizin için anlaşmalı olduğu firmalardan ücretsiz sanalpos ve özel pos oranları sağlar.

Ürünler sisteme nasıl ekleniyor?

Ürün yükleme işlemi Platinum'da 3 şekilde yapılmaktadır.

.   Excel ile ürünlerinizi tek seferde yükleyebilirsiniz.
.    Anlaşmalı olduğunuz tedarikçilerinizin xml servisleri var ise xml servisi ile ürünler toplu olarak yüklenir.
.    Platinum'un kullanıcı dostu arayüzü ile ürünlerinizi yönetim panelinizden çok kolay bir biçimde yükleyebilirsiniz.

Hiçbir web bilgim yok e-ticaret yapabilir miyim?

Evet, Platinum'un kolay kullanımlı yönetim paneli ve ücretsiz eğitim hizmeti sayesinde rahatlıkla e-ticaret yapabilirsiniz. Destek ekibimiz sizlere hizmet vermekte.

E-Ticaret Paketi satın aldım, ürünler konusunda yardımcı oluyor, ürünleride mi siz temin ediyorsunuz ?

Hayır, biz yalnızca e-ticaret altyapılarını ve eğitimini sizlere veriyoruz. Satacağınız ürünlerin temini tamamen size aittir.

E-Ticaret Sitemi ne kadar zamanda teslim ediyorsunuz ?

Sitenizi yoğunluğumuza bağlı olarak 2 ila 24 saat içerisinde yayına açıyoruz ve hemen kullanıma başlayabiliyorsunuz.

İlk Yıl Hosting(Barındırma), Domain(Alan adı), SSL Sertifikası, Yedeklemeler ve Destek için ekstra ücret ödeyecek miyim ? 

Hayır, Platinum e-ticaret paketlerinde ilk yıl bunların hiç biri için ekstra ücret ödemezsiniz. Paket fiyatlarına tümü dahildir.

Yıllık ücret alıyormusunuz ? Her yıl aynı ücreti mi ödeyeceğiz ?

Evet yıllık ücret almaktayız , Yıllık ücretlerimizi E-Ticaret Paketleri sayfamızdan öğrenebilirsiniz. Bu ücret sitenizin Hosting (Barındırma), Alan adı, SSL Güvenlik sertifikası, Yedeklemeler ve Destek hizmetleri için talep edilen bir ücrettir. Hiç bir ücret ödemeden kullanmaya devam edebileceğinizi söyleyen yalan beyanlara kanmayınız !. Hosting(Barındırma) için bir firmadan hizmet almak zorundasınız ve e-ticaret sitesi altyapısına uygun bu hizmeti ücretsiz sağlayan firma kurulmadı, kurulamaz.

Hosting hizmetini başka firmadan almam mümkünmü?

Hayır, yazılımın güvenliği ve sağlıklı çalışılabilirliği açısından bizim sunucularımızda kalması gerekmektedir.Sunucularımız e-ticaret alt yapıları için oluşturulmuş yüksek donanıma sahiptirler. Dışarıdan temin edeceğiniz ucuz hosting paketlerinin kapasitesi e-ticaret sistemine uygun değildir, yavaşlık - donma ve hatta açılmama sorunları yaşamanız kaçınılmazdır. Düşünsenize; müşteriniz tam kredi kartını girdiği esnada sunucuda meydana gelen yetersiz donanım hatasından dolayı web sitenizin itibarını...
Profesyonel e-ticaret paketlerimizi kullanan müşterilerimizin büyük çoğunluğu sadece ürünlerini girip siparişlerini yönetebilecek bilgiye sahip.Müşterilerimizin vakıf olmadığı konular sunucu yönetimi ve teknik işlemler, bütün bu işlemleri teknik ekibimiz siz farkında olmadan yapmakta.

E-Ticaret Paketi satın aldıktan sonra destek veriyor musunuz?

Evet, Platinum e-ticaret sistemleri telefon ve mail desteğini ücretsiz olarak vermektedir. Mesai saatleri içerisinde, dilediğiniz zaman destek ekibimizden telefonla destek alabilirsiniz. Destek sistemi üzerinden talep oluşturabilir veya yardım videolarımızı izleyerek bilgi edinebilirsiniz. Platinum E-Ticaret ailesi olarak, tüm süreçlerinizde yanınızda olduğumuzu bilmenizi isteriz.

Birden fazla domain (alan adı) kullanabilir miyiz ?

​E-ticaret siteniz için 1 adet ana domain belirlemeniz gerekmektedir. Diğer domainleriniz içinde sınırsız yönlendirme yapabilirsiniz. Yönlendirilen tüm domainler ana domain adı altında açılacaktır.​

Serverlarınız yeterince hızlı mı? Hız konusunda bir problem yaşar mıyız?

Sunucularımız e-ticaret altyapısı için özel olarak optimize edilmiş sunuculardır.Normal web hostingden çok daha farklıdır. Her bir sunucumuzda min. 24 Gb ram ve yeni nesil çift xeon işlemci bulunmaktadır. Yedekli fiber optik internet alt yapımızda da hiç bir şekilde hız limiti bulunmamaktadır.Dağınık sunucu yerleşimi olduğundan olası bir afet esnasında kesinti yaşamazsınız. Uptime süresi %99,9'dur.