E-Ticaret Sitelerinin Firmanıza Avantajları Nelerdir?

İnternet üzerinden alışveriş, günümüzün en çok tercih edilen satın alma davranışlarından birisidir. İnsanlar, evlerinde ya da hareket halindeyken alışveriş yapmanın kolaylığı keşfettikten sonra, genellikle bu yöntemi alışkanlık haline getirmektedir. Ürünlere çok daha hızlı ulaşabilmenin yanı sıra, aynı zamanda çok çeşitliliğe de ulaştıkları için genellikle internet üzerinden alışveriş yapmayı tercih ederler. İşletmeniz yerel ya da sanal bir işletme olabilir, bu e-ticaret sitesine sahip olmasına engel değildir. Peki, E-ticaret sitelerinin firmanıza avantajları nelerdir?

Yerel İşletmeyi Ulusala Açma

E-ticaretin avantajları nelerdir sorunuzun cevabı farklı başlıklar altında verilebilir. Aslında değinilmesi gereken ilk nokta, e-ticaret sitenizden ne beklediğinizdir. Bazı işletmeler e-ticaret ağına sadece kendilerini tanıtmak ve varlıklarını göstermek için katılırken, bazı işletmeler pazar payını genişletmek için bu ağa dahil olur. İşletmenizin büyümesini, daha çok tanınmasını ve bilinmesini istiyorsanız, mutlaka e-ticaret sitesine sahip olmalısınız. Yerel bir işletme olarak sadece mahallenizdeki müşterilerinize hizmet verirken, e-ticaret sitesi sahibi olduğunuzda tüm ülkeye hizmet verebilirsiniz.

Sistem Çeşitleri

E-ticaret sitesi yapmak günümüzde işini bilen kişiler tarafından yapılandırılan özel yazılımlarla mümkün olmaktadır. İnternet üzerinden yapılabilen e-ticaret sistemleri, tek bir panel üzerinden yönetilebilir durumdadır. Bu da yöneticilere hem yönetim hem işletim kolaylığı sağlar. B2B ya da B2C sistemleri tercih edilerek alt yapı hazır hale getirilir. B2B ticaret sistemi işletmeden işletmeye, B2C işletmeden müşteriye satışı temsil etmektedir.

Her Cihaza Ulaşın

Cihaz farkı olmadan müşterilerinizi sitenize trafik olarak çekebilirsiniz. Mobil uyumlu e-ticaret siteleri yazılım alt yapısı sayesinde, hem hareket halindeki müşterilerinizin alışveriş yapmasını sağlayabileceksiniz hem de sitenizin sorunsuz çalışmasını sağlayabileceksiniz. Mobil uyumluluğa sahip e-ticaret sitelerinin, Google tarafından indexlendiği ve öne sunulduğu da bilinmektedir. Böylece sitenizi hem Google üzerinden pazarlayabilir hem de tercih edilerek öne çıkabilirsiniz.

Yönetim Panelleri

Yönetim panelleri, e-ticaret sitenizin vazgeçilmezidir. Yönetim panellerinin hem çok yönlü hem de sizlere fayda sağlaması gerekir. İşletmenizi en kolay şekilde yönetebileceğiniz işlemlere hızla ulaşmanızda yardımcı olmalıdır.

E-ticaret sitelerinin öne çıkan özellikleri:

 • Ödeme çeşitlendirebilme,
 • Kategori ve ürün yönetimi kolaylığı,
 • Toplu sms ve mail atabilme,
 • Google kayıtlarını gerçekleştirme,
 • Ürün ve kargo yönetimi,
 • Müşteri ilişkileri

Kaliteli e-ticaret sitesi kurma amacındaysanız, mutlaka müşteri ilişkilerinize dikkat etmelisiniz. Müşteri destek hizmeti içeren yazılımlar kullanmanız, sizlere kolaylık sağlayacaktır. Bunun yanında stok yönetimine ve ürün yönetimine olan ihtiyaç da göz ardı edilmemelidir.

E-ticaret Site Seçenekleri

Pazar ağınızı genişletmek için harika bir çözüm olan e-ticaret siteleri, mobil mağaza olarak kullanılmaktadır. Birbirinden farklı konularda ürün satışı yapabileceğiniz sitelerin alt yapıları ve yazılımları hazır bulunmaktadır.

Hazır e-ticaret siteleri çeşitleri:

 • Mega market,
 • Organik ürün pazarı,
 • Hazır moda sitesi,
 • İç giyim sitesi,
 • İnşaat ürünleri,
 • Mobilya satışı,
 • Çiçekçilik ve hazır kahve

E-ticaret sitesi en çok satılan ürünler siteniz üzerinden panelden incelenebilmelidir. En çok satan ürünlere göre stok takviyesi yapabilir, böylece hiçbir müşterinizi mağdur etmezsiniz. Müşterilerinize özel indirimler sunabilir, sitenizi ziyaret edenler promosyon yapabilirsiniz.

E-Ticaret Sitelerinin Kolaylığı

E-ticaret siteleri nasıl çalışır sorusu oldukça geniş bir alana yayılmaktadır. Günümüzde e-ticaret siteleri, hem online bir platform olarak kullanılabilir hem de yerel işletmenin ulusal platformu olarak kullanılabilir. Üretim hacminizi ve stok alanınızı değerlendirerek girmeniz gereken e-ticaret sitelerinizin, müşteri profilini tanımlamak birinci adımınız olacaktır. Hangi kitleye ulaşacağınızı bilmek, ulaşmanızı çok daha kolay kılacaktır. Reklam ve anahtar kelime optimizasyonlarınızı sağlayarak e-ticaret sitenize çok daha fazla trafik çekebileceksiniz.

E-Ticaret Sitenizin Olmazsa Olmazları

E-ticaret sitesi fikirleri müşteri profilinize göre geliştirilmelidir. Siteniz, müşterilerine tam hizmet verebilmelidir. Bunun için gerekli alt yapı sağlayacak e-ticaret yazılımlarını tercih etmeniz gereklidir. Müşterilerinize ulaşmanızda bir merdiven, bir kapı niteliği gösterecek olan e-ticaret siteleriniz, sizlere artı gelir de sağlar.

E-ticaret sitelerinizde olması gereken özellikler:

 • Faturalandırma,
 • Raporlama,
 • Domain, hosting alanı,
 • Limitsiz web trafik hizmeti,
 • Limitsiz ürün ekleyebilme.

Bu özellikler, sitenizi aktif kullanan müşterilerinize hem ayrıcalık sunmanızı hem de kolay erişim imkanı vermenizi sağlar. Birbirinden farklı ticaret sitelerinin hazır panelleri üzerinden, görsel ve tasarım olarak beğendiklerinizi seçmelisiniz.

Rekabeti Artırın

Müşterilerinize direkt ulaşmanızı sağlayacak olan ticaret siteleriniz, sizlere kolaylığın yanında rakiplerinizden sıyrılma alanı da yaratır. Bu nedenle, sitenizin en iyi şekilde işlemesi gerekmektedir. Rekabeti artırırken, müşterilerinizin alacağı hizmet kalitesini düşürmemeniz gerekir.

Rakipleriniz web sitelerini ziyaret edebilir, gerekli olan düzenlemeleri kendi web sitenizde daha iyi şekilde uygulayarak yolunuza devam edebilirsiniz. Sitenizi geliştirmek tamamen sizlerin elinde, müşteri memnuniyetini ve kargo entegrasyonlarını sağlamak da sisteminize kalmış bir durumdur.

Limitsiz Web Trafiği Kazancı Nedir?

Limitsiz web trafiği, internet sitenizi çok sayıda insan ziyaret etse bile çökmemesini sağlar. Sitenizin, internet sağlayıcısının güçlü olacağı web site hazır temaları seçmeniz, sizlere hızlı başlangıç sağlayacaktır. Trafiğinizin hangi kaynaktan, ne kadar geldiğine bakmaksızın, site içinde tekil dolaşım sağlayan her bireye, kaliteli sayfa yüklenmesi ve hizmet sunabileceksiniz. Sitenizin limitsiz ürün ekleme özelliğinin de bulunması gerekir. Limitsiz ürün eklemek, sizlere bir ürünün benzerlerini ekleme imkanı verirken, satış yapacağınız ürün adedini artırır.

Sipariş Takibi Sağlayın ve Müşterilerinize Ulaşın

Sipariş takibi, işletmelerde müşteri memnuniyetini doğrudan etkilemektedir. Siparişleri ellerine ulaşan müşteriler, ürünlerinin teslimat süresini ve ürün kalitesini ciddiye alırlar. Siparişlerinizi doğrudan site üzerinden takip ederek müşterilerinize ulaştırabileceğiniz ticaret siteleri sayesinde, müşteri ilişkileriniz de gelişecektir. Ürünleri takip ederek, doğru zamanlarda ellerine ulaşmasını sağlamanız, sadık ziyaretçi ve müşteri garantisiyle sizlere geri dönecektir. Müşterilerinizi memnun ederken, siparişlerinin ellerine hem düzgün hem de görseldekiyle uyumlu olarak gönderildiğinden emin olun.